Dyskusja:Apostolski Kościół Ormiański
Artykuł Apostolski Kościół Ormiański zaprezentowany został 13 grudnia 2011 w Portalu Chrześcijaństwo w rubryce Artykuł miesiąca |
Heretycki - to nie jest okreslenie ocenne, tylko stwierdzenie faktu, nie naruszające NPOV. "Heretycki" to "wyznający herezję", ni mniej, ni więcej. Natomiast "nie podporządkowany papieżowi" to tyle, co "schizmatycki", więc Twoja poprawka była błędna. BTW: Jesteś już drugą osobą, która kwestionuje okreslenie "heretycki". Ja naprawdę wiem, co piszę. -- P 12 IX 2004
- Z ich punktu widzenia to papież jest heretykiem. Taw 14:02, 12 wrz 2004 (CEST)
- Zgadza się, tylko że to niczego nie zmienia. Natomiast "nie podporządkowany papieżowi" to nie jest to samo, co "heretycki", tylko "schizmatycki". Ile razy jeszcze mam to poprawiać? P 12 IX 2004
- A czymże się różni w tym wypadku ten heretycki od nie-heretyckiego jeśli nie podporządkowaniem papieżowi? Ausir 20:42, 12 wrz 2004 (CEST)
- O ile pamiętam katolicką terminologię, schizmatycki oznacza niepodporządkowany papieżowi, ale bez konfliktów dogmatycznych, a heretycki niepodporządkowany i z konfliktami dogmatycznymi. W każdym razie to tylko katolicki POV. Taw 20:45, 12 wrz 2004 (CEST)
monofizytyzm
[edytuj kod]Kościół ormiański nie był oskarżany o monofizytyzm, tylko po prostu był - i jest - monofizycki, choć teraz, na fali ekumenizmu, ormianie się tego wypierają. Ale jest to fakt, którego nie zmieni żadne naginanie, nawet takie, jak tutaj: [1] (pod koniec działu "The Faith of the Armenian Church"). Pomyśl: nauki chalcedońskie zostały odrzucone 4 razy w ciągu niecałych 100 lat - czy to może wynikać z "rozbieżności w tłumaczeniach"? -- P 14 IX 2004
Pytanie brzmi czy sami wyznawcy Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego ten swój monofizytyzm rozumieli zawsze tak, jak rozumieją go obecnie katolicy. O ile mi wiadomo to w roku gdy obradował sobór chalcedoński to Ormianie przeżywali (nie pierwszy raz w historii) inwazję perską, dokładnie gdy obradował sobór, oni zmagali się z najeźdźcą podczas bitwy na równinie Awarajr. Skąd ten późniejszy opór przeciwko postanowieniom Chalcedonu? Cóż na ten sobór (oczywiście dość plytko interpretowany) powoływali się nestorianie. Tak więc dla ówczesnego kościoła Ormiańskiego opór przeciwko Chalcedonowi był równoznaczny z obroną ortodoksji efeskiej przed herezją nestoriańską. Skąd opór w wiekach późniejszych? Cóż... tak było chyba po prostu nieco wygodniej. Budowanie swojej tożsamości w opozycji do kogoś zawsze było drogą na skróty.
patriarcha czy katolikos
[edytuj kod]Zazwyczaj mianem patriarchy określa się tych zwierzchników kościoła ormiańskigo poprzedzających Narsesa II zm 557. Nie mniej we współczesnych opracowaniach zwłaszcza francuskich występuje tendencja do określania mianem katolikosów osoby poprzedzające Narsesa II.Kristof 00:50, 30 paź 2004 (CEST)Kristof
- Ze źródeł, które znam, wynika, że tytuły te występują obok siebie ("katolikos i patriarcha wszystkich Ormian"). Zdaje się, że oni sami dosyć płynnie to traktują. W każdym razie nie ulega wątpliwości, że pozycja patriarchy-katolikosa eczmiadzyńskiego odpowiada temu, czym powinien być patriarcha. Natomiast pozostali patriarchowie ormiańscy formalnie noszą ten tytuł. P 10:49, 30 paź 2004 (CEST)
- W starożytności tytuł "katolikos" używany był przez zwierzchników kościołów chrześcijańskich (patriarchów) mających siedzibę poza terytorium Cesarstwa Bizantyjskiego (czyli "Ekumeną"). Dziś jest to tylko tytuł tradycyjny, którego używają patriarchowie: ormiański właśnie, asyryjski, zwierzchnicy kościołów wschodnich w Indiach (syromalabarskiego i syromalankarskiego) oraz prawosławny patriarcha Gruzji.
Harryangel 23:20 16 lis 2007
Kompletne pomieszanie ....
[edytuj kod]Ten artykuł trzeba rozłączyć na dwa artykuły. Tu jest kompletnie pomieszanie (pod koniec artykułu) pomiędzy dwoma Kościołami: wschodnim i katolickim. Informacje na temat Katolickiego Kościoła Ormiańskiego powinny zostać przeniesione do innego artykułu... W tej chwili to się wszystko zlewa w jednym i zamiast wyjaśniać ściemnia sytuację. Wulfstan 22:53, 13 lis 2005 (CET)
== Błąd rzeczowy:
Wyznaniem macierzystym nie jest kościół katolicki jak napisano, a Cerkiew prawosławna. To katolicyzm odłączył się od Prawosławia w 1054 roku. Ale to jest mniej istotne bo każdy może twierdzić tak jak uważa to za słuszne. Neutralny i obiektywnym byłoby stwierdzenie, że Apostolski Kościół Ormiański wywodzi się z Chrześcijaństwa.
heterycki??
[edytuj kod]Tak to znaczy głoszący herezje. Niestety Kościół apostolski opiera sie tylko i wyłącznie na bibli wiec jesli ktoś uważa że to herezje to przepraszam. Herezją jest plucie na ucho księdzu i wykrzykiwanie na ołtarzu rzeczy niezwiązanych z religią.